Jdi na obsah Jdi na menu
 


The Doors: Oslaví 65. narozeniny Jima Morrisona

Pamětní deskou bude označeno místo, kde zpěvák Jim Morrison čůral na bar. Dva z žijících členů The Doors, klávesista Ray Manzarek a kytarista Robby Krieger uspořádají oslavu u příležitosti 65. narozenin frontmana Jima Morrisona, který opustil tento svět v červenci roku 1971.

8. prosince se přátelé umělce sejdou v jedné z jeho oblíbených putyk v Los Angeles – v baru Barney's Beanery, kde Jim na konci šedesátých let často vysedával spolu se zpěvačkou Janis Joplin. Později mu však byl zakázán vstup do podniku v Západním Hollywoodu za to, že čůral na bar. 8. prosince bude právě na tomto místě odhalena pamětní deska. Manzarek a Krieger budou podepisovat kopie nahrávky Live at The Matrix 1967, která ve Státech vyšla v úterý, 18. listopadu. A celá událost bude v přímém přenosu vysílána místní rozhlasovou stanicí KLOS.
Kniha "Jim Morrison" právě v prodeji

Rokenrolový šaman, kulturní ikona, rebel se sebezničujícími sklony, obdivovaný básník, frontman kapely Doors. To vše byl Jim Morrison. Jeho příběh, který vám přinášíme v této luxusní a unikátní knize, je doplněn rozhovory s jeho rodinou, členy kapely Doors a dalšími osobami, kteří se pohybovali v Morrisonově blízkosti. Knihy vám nechá nahlédnout do zpěvákova života od raného dětství přes divokou a slavnou hudební kariéru, nestálý vztah s družkou Pamelou Coursonovou až po tragickou a záhadnou smrt.


Tato exkluzivní publikace obsahuje unikátní fotografie a téměř čtyřicet dokumentů mapujících Morrisonův život. V kapsách knihy objevíte vsunuté rukopisy básní a písňových textů, osobní poznámky, dopisy, skicy, vysvědčení, poslední vůli a mnoho dalšího.Obrazek

Nádherná dárková kniha, je uložena v exkluzivně zpracované krabici a potěší každého hudebního fanouška a je přímo předurčena, aby se stala zajímavým dárkem k jakékoliv příležitosti.

Nový film The Doors

Žijící členové legendárních Doors chystají vlastní dokument, jenž má být podle klávesisty Raye Manzarka konečně pravdivým příběhem o této rockové kapele.


V roce 1991 vznikl snímek Olivera Stonea – Doors, ke kterému se hudebníci nehlásí, prý vytváří zkreslený obraz jejich životů. Reputaci si chtějí napravit vlastním filmem. „Náš dokument odhalí to, co o nás lidé nikdy nevěděli! Je to anti-Oliver Stone film. Bude to skutečně pravdivý příběh Doors,“ říká Ray Manzarek.
"nové" album Live in Pittsburgh


The Doors , kteří od roku 2000 zpracovávají a postupně vydávají své nezkrácené koncertní nahrávky pořízené pro album "Absolutely Live", připravili na 4. březen další z nich - koncert ze 2. května 1970 z Pittsburgské Civic Areny. Jedním z důvodů, proč se o nahrávku zajímat, je více než dvaadvacetiminutová experimentální verze "When The Music's Over". Práce na albu byla tentokráte o něco náročnější, protože chyběly dvě sekce z původního osmistopého masteru. Dialog před "Close To You" proto musel být doslova restaurován z další pořízené stereo nahrávky, prvních 16 taktů Manzarekova sóla v "Light My Fire" ale bylo definitivně ztraceno, a muselo proto dojít k jejich doplnění ze záznamu jiného koncertu ze stejného roku. Setlist alba, které je možné spolu s koncertním tričkem předobjednat na oficiálním webu kapely, je následující: Back Door Man, Love Hides, Five To One, Roadhouse Blues, Mystery Train, Away In India, Crossroads Blues, Universal Mind, Someday Soon, When The Music's Over, Break On Through, Push Push, The Soft Parade Vamp, Tonight You're In For A Special Treat, Close To You, Light My Fire.


Smrt Jima Morrisona: na scéně je jiná verze


Doposud obecně akceptovanou verzi o smrti frontmana Doors Jima Morrisona, podle níž zemřel zpěvák ve vaně na mrtvici, zpochybnil manažer pařížského nočního klubu Sam Bernett. Podle jeho slov zemřel Morrison v roce 1971 na toaletě jeho nočního klubu, zřejmě na následky předávkování se heroinem. Dva drogové dealeři poté jeho tělo přenesli do jeho hotelového pokoje a položili do vany, v neúspěšném pokusu hudebníka oživit.

Obrazek


Bernett to tvrdí ve své knize „Konec: Jim Morrison. Píše v ní dokonce, že 3. července 1971 dokonce žádal lékaře, aby sedmadvacetiletého zpěváka na toaletě svého klubu Rock And Roll Cirkus vyšetřil.

Pařížští prokurátoři však uvedli, že není pravděpodobné, že by se Morrisonova smrt začala znovu přešetřovat. Bernett v knize uvádí: „Když jsme jej našli mrtvého, měl na nose trochu pěny, stejně jako krve a doktor uvedl: ´To muselo být předávkování heroinem.´“

Bernett se nakonec stal rozhlasovou osobností, životopiscem rockerových hudebníků a místopředsedou pařížského Disneylandu.

Bernett uvedl, že o svém příběhu mlčel po celá léta, navzdory tomu, že jej obtěžovali novináři, kteří se smrtí zpěváka zabývali. A to až do doby, kdy mu jeho žena navrhla, ať o celé věci napíše knihu.

Morrisonova poslední přítelkyně Pamela Courson však policii uvedla jinou verzi: podle ní si se zpěvákem vyšla do města do kina a na večeři, po návratu poslouchali desky a usnuli. Podle jejího svědectví se během noci Morrison vzbudil s tím, že na něj jde nemoc a dal si horkou koupel. Ve vaně jej našla Courson mrtvého.

Autor Morrisonovy biografie Jim Morrison: Život, smrt. Legenda Stephen Davis uvedl, že by kvůli nově vydané publikaci knihu nepřepisoval. Davis má za to, že se zpěvák v Bernettově klubu předávkoval, že však přežil. „Zdá se, že kdyby zemřel na toaletě v klubu, přišlo by se na to dříve,“ dodal Davis.

ObrazekROTS ve Vídni

6. července 2007 vystoupí Riders on the storm s novým zpěvákem Brettem Scallionsem na festivalu Lovely days poblíž vídně. Bližší info na http://www.lovelydays.at/The Doors startují s novým zpěvákem


 

Brett Scallions N

Ani to, že před pár týdny opustil skupinu The Doors čerstvě vybraný zpěvák Ian Astbury, nepřimělo Raye Manzareka a Robbyho Kriegera k tomu, aby legendu s názvem The Doors konečně nechali spát. Místo toho se rozhodli hledat dalšího zpěváka pro svoji novou kapelu.

Manzarek a Krieger již nemohou vystupovat pod původním názvem, proto došlo též ke změně názvu z The Doors na Riders On the Storm. A právě tato kapela údajně konečně našla toho pravého. Jde o bývalého zpěváka kapely Fuel Bretta Scallionse, který by měl nyní převzít úlohu Jima Morrisona a následně Iana Astburyho.

"Má úžasný hlas a velké charisma," uvedl na Scallionsovu adresu klávesák Manzarek. Kytarista Krieger dodává, že samozřejmě neměli v plánu najít s Manzarekem nového Jima Morrisona. Jde jim prý jen o to, aby pokračovali v kreativní práci, kterou s ním kdysi započali...Zemřel slavný fotograf Brodsky, který "stvořil" Morrisona


Joel Brodsky zemřel 1. dubna v americkém Stamfordu, uvedl server CBC. Byl zásadní postavou pro americké fotografy i hudebníky. Stvořil popkulturní ikony, které přežily své století, mezi nimi např. legendárního Jima Morrisona s odhaleným hrudníkem či "černého Mojžíše" Isaaca Hayese.

Jeden z nejžádanějších fotografů slavných se narodil v Brooklynu roku 1939. Už jako teenager pilně fotil a po studiích si v New Yorku zřídil vlastní studio. Nejvíce ho proslavily fotografie kultovních muzikantů, které zdobily nejzásadnější desky 60. a 70. let.

Nafotil stovky obalů alb především pro americké soulové a rockové umělce jako Van Morrison, The Stooges, James Brown, Aretha Franklin, Funkadelic, Kiss, Tom Waits či Isaac Hayes. Žádný snímek asi neměl tak obrovský celosvětový dopad jako fotografie frontmana Doors Jima Morrisona.

Obrázek zachycujcí Morrisona s roztaženýma rukama a nahou hrudí připomíná ukřižování a stal se ikonou rockové hudby. Jen těžko lze spočítat všechny desky, plakáty a trička, na kterých je přetištěn.

Obrazek

Morrison byl při focení namol

Snímek má zajímavou historii. Patří k sérii fotek skupiny Doors, kterou Brodsky fotil v roce 1966. Brodsky později vzpomínal, že Morrison celý den pil a v době, kdy vznikl slavný portrét, musel být namol.


"Nebyl divoký opilec, vlastně byl docela tichý. Jeho rovnováha ale nebyla nejlepší... přesto bylo skvělé ho fotografovat, protože měl velmi zajímavý výraz," cituje Brodského CBC.

Kromě Morrisona stvořil ještě jeden historicky velmi cenný snímek. Zachytil významného soulového zpěváka Isaaca Hayese na desku Black Moses (1971). Hayesova image se stala inspirací pro další generace černých muzikantů, její dopad můžete pozorovat na MTV dodnes.


Jim Morrison se posmrtně vrací před soud. Pro milost


Miami - Guvernér státu Florida obdržel oficiální žádost o omilostnění Jima Morrisona, vůdčí postavu legendární skupiny Doors.
Bezmála čtyřicet let poté, co byl Morrison odsouzen za to, že se obnažoval během koncertu v Miami, žádá pro zpěváka milost dokumentarista Dave Diamond.

Morrison byl tehdy zadržen a obviněn den po koncertu v Miami s tím, že se měl dopustit obscenity, měl se obnažovat a naznačovat pohlavní styk. Morrison před soudem a v rozhovorech s novináři vše popíral a odkazoval se na svobodný umělecký projev.

Obvinění z oplzlého a lascivního chování byl zproštěn, nicméně rozsudku a pokutě za neslušné chování, obnažování se a rouhání neušel. Psal se rok 1969 a kapela už nebyla na vrcholu slávy, zažívala spíše rozčarování z reakcí na album Soft Parade. Negativní publicita se na dalším vývoji kapely i na osobním směřování Morrisona významně podepsala.
Řada promotérů po incidentu z Miami odřekla domluvená vystoupení a pro Morrisona byla srážka s americkým právem dalším znamením, že se má přestěhovat do Evropy. V Paříži pak v roce 1971 v sedmadvaceti letech umírá na infarkt.
Dave Diamond spolu s dalšími fanoušky tvrdí, že dnes - v konkurenci mnohem vypjatějších pódiových show - by Morrisonovo extempore nejenže zapadlo, ale těžko by se vůbec dostalo před soud.
"Myslíme si, že Morrison má být jednou pro vždy posuzován kvůli své hudbě a poezii, nikoli podle rozsudku z Miami," zdůvodňuje žádost Diamond. Proto se rozhodl, že extravagantního básníka a zpěváka posmrtně rehabilituje.
"A nejde tu jen o Jima Morrisona a jeho odkaz Ještěrčího krále nebo o hudbu Doors. Jde tady o práva občana, který byl odsouzen v rozporu s právem," píše mimo jiné guvernérovi i soudům.
Morrisonův otec, armádní důstojník ve výslužbě, stále žije v Kalifornii, je mu 87 let a nechal se pro agenturu AP slyšet, že by milost pro svého "neposlušného" syna uvítal.
Navíc se Diamondovi podařilo najít precedens, kdy americká justice zpětně omilostnila už zemřelého člověka. Slavný komik Lenny Bruce byl po své smrti rehabilitován a také tady šlo o případ obscenity.ROTS tour

DateLocationDescriptionAdditional Info
June 2007
June 15Carling Academy
Glasgow, Scotland
Riders On The Storm-
June 16Rock City
Nottingham, England
Riders On The Storm-
June 17The Mean Fiddler
London, England
Riders On The Storm-
June 19Guildall
South Hampton, England
Riders On The StormCANCELLED
June 20Corporation
Sheffield, England
Riders On The Storm-
June 21The Tripod
Dublin, Ireland
Riders On The Storm-
June 22Royal Theater
Castlebar, Ireland
Riders On The Storm-
June 24Greighallen
Bergen, Norway
Riders On The Storm-
June 25Tyrol
Stockholm, Sweden
Riders On The Storm-
June 26House Of Kultur
Helsinki, Finland
Riders On The Storm-
June 28Rockhal
Luxembourg
Riders On The Storm-
June 30Arrow Rock
Biddinghuizen, Netherlands
Riders On The Storm-
July 2007
July 2Effenar
Eindhoven, Netherlands
Riders On The Storm-
July 3Le Grand Rex
Paris, France
Riders On The Storm-
July 6Lovely Day Festival
St.Polten, AUS
Riders On The Storm-
July 7Petofi Open Air
Budapest, HUN
Riders On The Storm-Ian Astbury opustil The Doors


ObrazekKapela The Doors dostala hned zkraje letošního roku dva dárky k letošnímu čtyřicátému výročí od vydání první desky: jeden milý a jeden nemilý,záleží ovšem na úhlu pohledu. Milým je bezesporu ocenění Gramy za celoživotní přínos hudbě a tím druhým odchod zpěváka Iana Astburyho.

Skupinu Astbury opustil po čtyřech letech spolupráce, s Doors vystupoval namísto původního zesnulého,legendárního frontmana Jima Morrisona.
Do budoucna se chce věnovat své vlastní kapele The Cult, která se předloni znovuzformovala a nyní hodlá začít pracovat na materiálu pro nové album.

Doors se však koncertování vzdát nechtějí a proto se nyní poohlédnou po novém zpěvákovi.
Koncem března se na trhu zároveň objeví jak reedice všech desek kapely, tak i nová kompilace The Very Best of The Doors, která bude dostupná v jednodiskové i rozšířené dvojdiskové verzi.

Takže se máme na co těšit!!